Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) avab 8. mail taotlusvooru, mille kaudu jagatakse 5 miljonit eurot kaitsevaldkonna rakendusuuringuteks. Toetus on suunatud Eesti ettevõtetele, kes arendavad uusi tehnoloogiaid riigikaitse ja julgeoleku tugevdamiseks.

EISi rakendusuuringute programm (RUP) toetab kõrge riskiga rakendusuuringuid ja eksperimentaalarendust, pakkudes ettevõtjatele ka tehnoloogia- ja ärialast nõu. Taotlusvoorus on toetuse summa vahemikus 250 000 kuni 500 000 eurot projekti kohta. Taotlemine toimub kahes etapis: projektide eelhindamiseks on tähtaeg 7. juuni, lõpliku taotluse esitamiseks 7. juuli.

Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on valitsuse prioriteediks nii riigikaitse ja julgeolek kui ka majanduse konkurentsivõime, mille ühine nimetaja on Eesti kaitsetööstuse arendamine. Minister lisas, et Eesti ettevõtetel on võimekus arendada tehnoloogiaid alates droonidest ja mehitamata sõidukitest ning lõpetades side- ja küberturbelahendustega, mis on olulised Eesti kaitseväele.

EISi rakendusuuringute osakonna juht Mart Toots rõhutas, et uue põlvkonna kaitsetehnoloogiate arendamine on riskantne ning aeganõudev. Avaliku sektori tugi võimaldab riske maandada, arendustööd märkimisväärselt kiirendada ning vajadusel ka partnereid, sealhulgas rahvusvaheliselt, paremini kaasata. RUPi toel läbiviidav arendustöö võimaldab viia tehnoloogiad etappi, kus ollakse valmis tööstuslikuks tootmiseks ja/või rakendamiseks reaalses keskkonnas.

RUP on kaitse ja kahese kasutusega tehnoloogiaid toetanud alates oma tegevuse käivitamisest aastast 2021. Ühena esimestest alustas RUPi toel arendust ettevõte Rantelon, mis keskendub droonitõrje ja -tuvastuse lahenduste väljatöötamisele. Lisaks on programmist tuge saanud Cybexer Technologies, mis keskendub küberharjutusväljakute arendustele, ning hiljuti toetuse saanud Frankenburg Technologies, mis arendab kulutõhusaid droonivastaseid relvasüsteeme.

EISi juhatuse liige Sigrid Harjo märkis, et ettevõtetel on kaitsevaldkonnas abi saamiseks veel võimalusi. RUPi tugi on hea tehnoloogia arenduseks, kuid rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise ettevõtte arendamiseks pakub EIS veel investeeringuid SmartCapi kaitsefondi kaudu ning võimaldab ligipääsu kõrgetasemelistele visiitidele ja messidele. EISi rakendusuuringute osakond on nelja tegevusaasta jooksul nõustanud enam kui 1000 erinevas faasis arendusideed, millest eduka projektini on jõudnud ligikaudu 200.

RUPi kaitsevaldkonna taotlusvooru fookusteemad on järgmised:

  1. Droonitehnoloogiate lahendused, kuluefektiivsed droonide tootmistehnoloogiad
  2. Linnakupõhised elektroonilise sõjapidamise (EW) kaitselahendused
  3. Lahingsüsteemide arendused
  4. Üksuste olukorrateadlikkust tõstvad lahendused
  5. Lõhkeainete ning -materjalide, laske- ja lahingumoona tootmise arendamine
  6. Pettevahendid (imitatsioonivahendid, elektroonilised peibutusvahendid)
  7. Taktikaline toidumoon ja sõdurivarustus (sh meditsiin)
  8. Siseturvalisuse lahendused
  9. Mehitamata sõidukid
  10. Küberturvalisus ja tarkvara (nt simulatsioonikeskkonnad, side)

Kui sul on idee, mis suudab tugevdada Eesti ja meie liitlaste kaitsevõimet, siis kasuta võimalust ja taotle toetust. Eelnõustamise broneerimiseks ja täiendava informatsiooni saamiseks palume võtta ühendust EISi rakendusuuringute programmiga.